Zeytin & Zeytin Yağı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
SOĞUK SIKIM ZEYTİN YAĞI
25,00
Fevzi ALTAŞ
İlan Tarihi : 12.11.2018
Ürüticeden sofraya
Ürüticeden sofraya
Bursa-Orhangazi
110,00
Emin zeybek
İlan Tarihi : 25.10.2018
Manisa Akhisar zeytinyağı
Manisa Akhisar zeytinyağı
İstanbul-Kartal
22,00
Şarköy doğal sıkma zeytinyağı
30,00
Cemgil Soydan
İlan Tarihi : 09.08.2018
Gemlikten siyah zeytin
Gemlikten siyah zeytin
Kocaeli-Gölcük
13,00
Serkan durukan
İlan Tarihi : 07.08.2018
Dogal zeytinyağı
Dogal zeytinyağı
Bursa-Osmangazi
25,00
Organik Zeytin Ürünleri
Organik Zeytin Ürünleri
Muğla-Köyceğiz
20,00
DOĞAL SIKMA ARI ZEYTİNYAĞI
16,00
Orhan Tuncer
İlan Tarihi : 10.06.2018

Zeytin & Zeytin Yağı

Zeytin ağacının meyveleri olan zeytinlerin, sarımtırak ya da yeşilimsi renkteki sıvıları zeytinyağı olarak ifade edilmektedir. Zeytin hasat zamanında, ağaçlardan toplanan zeytinler, yağ çıkarma olarak bilinen yönteme tabi tutulmaktadır. Temel prensip, zeytin tanelerinin soğuk presten geçirilmesi ve yağının süzülmesine dayanmaktadır. Bu şekilde elde edilen zeytin yağlarında, hiçbir kimyasal işlem kullanılmamakta ve bu ürünler organik ürün sınıfına dahil olmaktadır. Ezilerek hamur kıvamına getirilen zeytinler, preslenmekte ve neticede bu meyve türünün içerisinden yağ elde edilmektedir.

Zeytinyağı Türleri Nelerdir?
Ülkemizde en sık tüketilen zeytinyağı çeşitleri arasında, rafine zeytinyağı, rafine prina yağı, karma prina yağı bulunmaktadır. Rafine zeytinyağı sarının değişik renk tonlarında bulunan, yemeklik olarak kullanılan zeytinyağı çeşididir. Rafine prina zeytinyağı natürel zeytinyağları ile karıştırılarak tüketilen zeytinyağı çeşididir. Karma prina zeytinyağı ise, yemeklik rafine yağı ile natürel zeytinyağlarının karışımından oluşan ve doğrudan gıda olarak tüketilebilinen bir zeytinyağı çeşididir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Zeytinyağı içerikleri nedeni ile sağlığa son derece önemli katkılar sağlayan bir besin kaynağıdır. İçeriğinde yer alan antioksidan maddesi, kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Doymamış yağlar içermediğinden ötürü, kolesterol oranını kontrol altında tutmaktadır. A ve E vitaminleri içeriği sayesinde, özellik ile sabahları aç durumda iken bir ile iki çorba kaşığı içilir ise, yatıştırıcı ve yumuşatıcı bir etki meydana getirmektedir. Bu etki bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve safra söktürücü olarak kendini belli etmektedir.