Tarımda insansız hava aracı dönemi

27.02.2016 Tarım İnsansız hava aracı İHA Amerika savunma Tarımda insansız hava aracı dönemi tarım ucak

İnsansız hava aracı (İHA) teknolojisini tarım sektörüne taşıyan firmaların yetkilileri, Şanlıurfa’da ziyaretlerde bulunarak, İHA’ları tanıttı.

Amerika’nın ünlü savunma sanayi ve havacılık şirketi AeroVironment İnc. yetkilileri Prof. Dr. Paul S. Zorner, Rihard Brasel, Altoy Savunma Sanayi ve Havacılık A.Ş. Genel Müdürü Halit Yılmaz ile İş Geliştirme Yöneticisi Müge Yurt’un aralarında bulunduğu heyet, İHA teknolojisinin tanıtılması için Şanlıurfa’ya geldi. GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP-TEYAP) Şanlıurfa İl Koordinatörü Ahmet Veysel Coşandal ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Özel Sektör ve Girişimcilik Koordinatörü Ahmet Tokdemir’in koordinasyonuyla bölgeye gelen heyet, tarım arazilerinde incelemelerde bulundu. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E. Sabri Ertekin’i de ziyaret eden heyet, şirketleri ve teknoloji konusunda bilgi verdi.
AeroVironment İnc. yetkilisi Rihard Brasel, “İnsansız hava aracı üreten ve savunma sanayi konusunda başarılı işler gerçekleştiren bir Amerikan şirketiyiz. Gerçekleştirdiğimiz inovatif düşünce ve Ar-Ge çalışmalarıyla ürünlerimizin maliyetini düşürerek, artık tarım alanlarında da kullanılabilir hale getirdik. Hem zamandan hem de emek gücünden tasarruf sağlayacak bir araç geliştirdik. İlk etapta havadan görüntü ve veri depolamak üzere geliştirdiğimiz bu araç ile bin dönümlük arazi, yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede taranabilecek, bilgi ve görüntüleri depolanabilecektir” dedi.

Teknolojinin kullanılacağı tarım alanı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Paul Zorner ise, “İnsansız hava aracıyla görüntülediğimiz tarım alanlarında riskli bölgeleri, yani gübrelenmesi, sulanması, ilaçlanması gereken noktaları tespit edebilir ve yapılacak işlemleri ona göre ayarlayabiliriz. Bu yöntem sayesinde yüzde 15 ile 20 arasında verim artışı da söz konusu olacaktır. Çünkü zamanında müdahale, beraberinde güvenli üretimi ve verim artışını getirecektir” diye konuştu.

ŞUTSO Başkanı E. Sabri Ertekin, çiftçinin dünya ile rekabetini arttırabilecek teknolojilere ve bu çerçevedeki işbirliklerine hazır olduklarını kaydetti. Ertekin, “İlimizin kalkınmasını ve gelir seviyesinin artmasını sağlayacak her türlü çalışma ve işbirliğinde yer alabiliriz. İlimizde tarım alanlarında birim alanda elde edilen kar oranının artışını ve küresel rekabet ortamında rahat hareket etmeyi sağlayacak en önemli faktörler teknolojiden, teknolojik ürünlerden faydalanmak ve ürün desenini değiştirmektir. Bizler bunun farkındayız ve bu önerimizi tüm ortamlarda paylaşıyoruz. Bu konuda sizlerden gelecek çalışma ve işbirliği tekliflerine açığız. Yeter ki ilimizin kalkınmasına katkı sağlasın” dedi.

gidatarim.com