Fidancılık / Fide/Çiçek

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
ASLAN FİDANCILIK
ASLAN FİDANCILIK
Bursa-Nilüfer
10,00
FINDIK FİDESİ
FINDIK FİDESİ
Samsun-Terme
6,66
SATILIK YONCA
SATILIK YONCA
Ankara-Polatlı
1.000,00
Engin KARATAŞ
İlan Tarihi : 30.04.2018
SATILIK KEKİK FİDESİ
SATILIK KEKİK FİDESİ
Denizli-Pamukkale
250,00
filiz serce
İlan Tarihi : 17.04.2018
Zeytin fidanı satis
Zeytin fidanı satis
Manisa-Saruhanlı
18,00
Selim bircan
İlan Tarihi : 09.01.2018
IHLAMUR SATIŞI
IHLAMUR SATIŞI
-Akçakoca
10,00
Sedat sönmez
İlan Tarihi : 15.12.2017

Fidancılık / Fide/Çiçek

Meyvelere sahip olan ya da olmayan, en az iki yıl veya daha uzun ömürlü ağaçları üretmek amacı ile kullanılan tohumlardan sürülmüş veya odunlaşmış dalların kullanıldığı, genç bitki türlerine fidan ismi verilmektedir. Fidan yetiştiriciliğinin yapıldığı alanlara fidanlık denilir iken, bu yetiştirme işlemlerinin yapılış tarzlarına da fidancılık denilmektedir.

Fide

Yetiştirildiği alanlara, tavla ismi verilen çiçekçilik ve bahçıvanlık alanında özel kum yastıklarında, tohumluk anından itibaren yetiştirilen ve belirli zaman dilimlerinden sonra esas yetiştirilme alanına dikilmek maksadı ile hazırlanan çiçek ya da sebzelere fide denilmektedir. Fide yetiştiriciliğinde yastık olarak ifade edilen özel kum yataklarının ısıtılmasına dikkat edilmesi iyi fide yetiştiriciliği ilkeleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, orta geçirgen toprak türlerinin tercih edilmesi, yastık yerinin güneş alan bölgelerden seçilmesi, yarı elenmiş hayvan gübresi kullanılması ile zararlılara ya da hastalıklara karşı ilaçlama yapılması da, fideciliğin değişmez ilkeleri arasında bulunmaktadır.

Çiçek

Dört kısımdan meydana gelen, üremeyi sağlamakta olan organları taşıma özelliğine sahip olan yapılar çiçek olarak isimlendirilmektedir. Genelde kahverengi ya da yeşil olan minik yapraklar, sepal ya da çanak yapraklar olarak ifade edilirler. Çiçeğin gösterişli kısımlarının yer aldığı ve renk cümbüşünün sağlandığı bölümler ise, petal ya da taç yapraklar olarak bilinmektedir. Filament ile anter olarak isimlendirilen, erkek üreme organı ile tepecik, boyuncuk ve yumurtalık olarak isimlendirilen dişi üreme organı da çiçeklerin yapıları içerisinde yer alan bölümlerdir.