Bal, Reçel, Pekmez

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
PANCAR PEKMEZİ( 1 KG )
PANCAR PEKMEZİ( 1 KG )
Kastamonu-Kastamonu
33,30
köy sofrası
İlan Tarihi : 31.10.2018
ORGANİK PETEK VE SÜZME ÇAM BALI
50,00
ALİ ERGUN
İlan Tarihi : 24.10.2018
Erzurum Allah'u Ekber Dağları Balı
40,00
fatih erol
İlan Tarihi : 11.10.2018
SİVAS YAYLASINDAN  KARAKOVAN BALI
30,00
Cemal Sakarya
İlan Tarihi : 22.08.2018
Hakkari Karakovan Balı
Hakkari Karakovan Balı
İstanbul-Kartal
65,00
Milas yöresinden süzme ÇAM balı
24,00
Murat
İlan Tarihi : 29.12.2017
Tamen organik uzum pekmezi
Tamen organik uzum pekmezi
Ankara-Yenimahalle
0,23
Serpil uzmeral
İlan Tarihi : 15.12.2017

Bal, Reçel, Pekmez

Her şeyin en organiğini yemek için çabaladığımız şu günlerde evlerde annelerimiz hem kışa hazırlık olsun hem de ne yediğimizi bilelim diye reçelinden pekmezine neler, neler yapmış bulunmakta hem organik hem doğal hem de içimiz rahat yiyoruz bunları. Keşke balda öyle olsa diyoruz değil mi? Kim bilir ne katıyorlar içine katkı maddesi var mı? diye bin soru geçiyor kafamızdan oysa köyde yaşayanlar arıcılık yapanlar nasıl şanslı. Mis gibi petek, petek bal, reçel pekmezler her şeyin en organiğine sahipler.

Balı Kimlere Önermemeliyiz

Bal binlerce senedir sağlıkla ilgili sorunlarından dinsel törenlere kadar birçok alanda faydalanılmaktadır. Tarihimiz boyunca cilt üzerindeki yaraların çabuk iyileşmesi açısından kullanılan bal Eski Mısır’da da Tanrılara sunulan adakların arasında yer alıyormuş. Günümüzde ise bal antioksidan etkisiyle, anti bakteriyel olması ve de iltihabı önlemesiyle pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak önerilen gıdalar arasında yer almaktadır. Fakat balı herkese rahatlıkla tavsiye etmek ve bol bol yiyin demek doğru değildir çünkü bal yüksek oranda şeker içerdiğinden şeker hastalarına o kadarda rahat öneremeyiz. Balın sağlığa yararı kadar zararı da olabilir.

Balın Faydaları Nelerdir?

Öksürük giderilmesinden ciltteki yaraların kapanmasına enerji vermesinden doğal tatlandırıcı görevi görmesine birçok faydasını sıralayabiliriz balın.

Pekmezin Faydaları

Genelde kış aylarında aklımıza gelse de pekmez son senelerde uzman doktorlar tarafından sık sık pekmezden bahsetmesi pekmeze olan ilgiyi arttırmış görünmektedir. Üzümden, duta ve hurmaya gibi bir çok çeşidi bulunan pekmezin faydaları da oldukça fazladır. Karaciğer hastalıklarından, kanseri önlemesine, kemik sağlığını korumasından, enerji vermesine gibi bir çok konuda pekmezin faydasını sayabiliriz.